"zimowe mistrzostwo Polski"
W opracowaniach dot. historii koszykówki pojawiają się czasem informacje o zdobyciu przez drużyny koszykarzy i koszykarek Polonii Warszawa "zimowego mistrzostwa Polski" (mężczyźni w 1934 r., kobiety w 1934 i 1935). Takie określenie rzeczywiście pojawiało się w relacjach prasowych z początku lat 30., jednak nie jest to w żaden sposób tytuł formalny. Jednoznacznie określił to Polski Związek Gier Sportowych w komunikacie Zarządu nr 13/34 z dn. 27.09.1934:
"Wobec ciągłych zapytań klubów i O.Z.G.S. P.Z.G.S. wyjaśnia co następuje:
Zawody o mistrzostwo Polski w grach sportowych rozgrywane są raz do roku w lecie lub na jesieni /zależnie od danej gałęzi gier/ i tylko zwycięzcom tych zawodów przysługuje tytuł Mistrza Polski.
Zawody rozgrywane w zimie na sali noszą nazwę: zimowych zawodów o puhar Polskiego Związku Gier Sportowych i zwycięzcom tych zawodów nie przysługuje tytuł mistrza Polski."
Puchar PZGS uważany jest za pierwowzór rozgrywek o Puchar Polski, a jego wyniki wliczane są do oficjalnych statystyk Pucharu Polski.