1920 - lekkoatletyka
| DYSCYPLINY: |
|---|
| piłka nożna lekkoatletyka (m.) |
| sezon: 1920 | |
|---|---|
| osiągnięcia: 7 złotych medali w mistrzostwach Polski | |
| poprzedni sezon: | następny sezon: |
| 1919 | 1921 |
Kadra
Lekkoatleci Polonii wzmiankowani w relacjach z zawodów:
Wacław Gebethner,
Janusz Habich,
Jan Loth,
Stanisław Sośnicki,
Zygmunt Strubel,
Ludwik Zantman.
I Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1920
nazwa oficjalna: Mistrzostwa Główne Polski
data: 1920-07-16/18
miejsce: stadion Pogoni Lwów
osiągnięcia Polonii:
- 7 złotych medali:
- bieg na 100 m - Stanisław Sośnicki - 11,4 (najlepszy wynik w 1920 r.)
- bieg na 200 m - Janusz Habich - 24,2 (najlepszy wynik w 1920 r.)
- sztafeta 4 × 100 m - Stanisław Sośnicki, Wacław Gebethner, Jan Loth i Janusz Habich - 48,2 (rekord Polski)
- skok wzwyż z miejsca - Stanisław Sośnicki - 1,26
- skok w dal - Stanisław Sośnicki - 6,19
- skok w dal z miejsca - Stanisław Sośnicki - 2,87
- trójskok - Stanisław Sośnicki - 12,68 (rekord Polski)
- 2 srebrne medale:
- bieg na 400 m - Janusz Habich - 55,1
- skok wzwyż - Stanisław Sośnicki - 1,50
zapowiedź: Gazeta Poranna z 16.07.1920 nr 179 s. 8
relacja: Kurjer Polski nr 203 z 27.07.1920 s. 3
komplet wyników we wszystkich dyscyplinach także na Wikipedii[1]
Inne zawody lekkoatletyczne
1920-06-05 - "Bieg Belwederski"
Miejsce: Warszawa, Belweder - Stare Miasto
Dystans: 4,2 km
Historyczny pierwszy bieg uliczny zorganizowany w Warszawie.
- 1. miejsce Zygmunt Strubel (Polonia)
- 2. Eugeniusz Sobolta (WKS Warszawa)
- 3. Stanisław Wanicki (WKS Warszawa)
- 4. Stanisław Frankowski (niestowarzyszony)
- 5. miejsce Janusz Habich (Polonia)
- 6. miejsce Jan Loth (Polonia)
- 7. miejsce Ludwik Zantman (Polonia)
relacje: Kurjer Polski 1920-06-06 nr 152 s. 5; Kurjer Polski nr 154 z 8.06.1920 s. 6; Żołnierz Polski 1920-06-12 nr 125 s. 11; Przegląd Wieczorny nr 125 z 7.06.1920 s. 3
bieg we wspomnieniach T. Grabowskiego: Stolica nr 26 z 26.06.1977 s. 15
Informacje prasowe
Sośnicki, Habich i Gebethner w kadrze olimpijskiej
Finalnie – ze względu na toczoną w tym czasie wojnę z Rosją Radziecką – 12.07.1920 Polski Komitet Olimpijski podjął decyzję o rezygnacji z udziału polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii.