Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn - 1928
|
MISTRZOSTWA POLSKI | |
| poprzedni sezon: - |
następny sezon: 1929 |
Turniej finałowy
Pierwsza edycja mistrzostw Polski w koszykówce, rozegrana w Łodzi w dniach 19-21 października z udziałem 6 drużyn. Stolicę reprezentować miały 3 najlepsze drużyny z mistrzostw Warszawy: AZS, Polonia i Varsovia, finalnie w Łodzi nie stawiła się drużyna AZS-u. Mecze rozgrywano systemem pucharowym.
Drużyny
➜ kadra Polonii: Kapałka I, Kassenberg
➜ kadra Czarna Trzynastka: Zdzisław Kasprzak, Zbigniew Kasprzak, Janusz Patrzykont, Zbigiew Sikorski, Marian Niesiołowski, Bolesław Wąsowski, Bielajew.
➜ kadra Absolwentów Łódź – Eugeniusz Tadeusiewicz, Kazimierz Bielobradek, Władysław Pegza, Mieczysław Koziński oraz Paweł Linka.
➜ kadraTriumphu Łódź - grali m.in. Cezary Steinke i Brauer, Ulaszewski.
➜ kadra YMCA Łódź - grali m.in. Kosiński, Hajek, Linka i Marcinkowski.
➜ kadra Varsovia - grali m.in. Koźmiński, Zgliński.
Rozegrane mecze
Mecze rozegrane przez Polonię:
- 1928-10-19 Triumph Łódź - Polonia Warszawa (8:3) - mecz przerwany
- 1928-10-20 Triumph Łódź - Polonia Warszawa 22:11 - dokończenie meczu
- 1928-10-21 Polonia Warszawa - YMCA Łódź 27:13
- 1928-10-21 Absolwenci Łódź - Polonia Warszawa 30:14 - mecz o 4. miejsce
🏆 Tabela końcowa
| miejsce | drużyna |
|---|---|
| 1. | Czarna Trzynastka Poznań |
| 2. | Varsovia |
| 3. | Triumph Łódź |
| 4. | Absolwenci Łódź |
| 5. | Polonia Warszawa |
| 6. | YMCA Łódź |
Wiadomości prasowe
zapowiedzi prasowe: Robotnik nr 292 z 1928-10-19, Polska Zbrojna nr 291 z 1928-10-19.
relacje prasowe: Kurjer Poznański nr 486 z 1928-10-22, Stadjon nr 43 z 1928-10-23, Robotnik nr 300 z 1928-10-24.