Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn - 1939

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Basketball pictogram.svg.png

MISTRZOSTWA POLSKI
sezon: 1939
poziom rozgrywkowy: -
miejsce Polonii: 2. miejsce w turnieju finałowym - wicemistrzostwo Polski

poprzedni sezon:
1938
następny sezon:
Koszykarze Polonii na turnieju finałowym mistrzostw Polski. Stoją od lewej: Gosiewski, Jaźnicki, Szczygieł, NN, Minkiewicz, Grey, Rossudowski, Gregołajtys.; fot. NAC
Koszykarze Polonii i WKS Brześć. Stoją od lewej: Jaźnicki, Szczygieł, Rossudowski, Gregołajtys, Grey, Minkiewicz, Gosiewski, Bartosiewicz; fot. NAC

Rozgrywki międzyokręgowe

Rywalizacja w grupie III (warszawsko-wileńsko-poleskiej).
data: 1939-03-12, niedziela
miejsce: Warszawa, sala AWF

Rozegrane mecze

Zwycięstwo w rozgrywkach zapewniło Polonii Warszawa awans do turnieju finałowego.

Wiadomości prasowe

relacje prasowe: Przegląd Sportowy nr 21 z 13.03.1939 s. 4, Warszawski Dziennik Narodowy nr 73B z 14.03.1939 s. 7, Kurjer Warszawski nr 72 z 13.03.1949 s. 8.

Turniej finałowy

mecz Polonia - AZS Lwów; fot. NAC

XI Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn. Turniej finałowy odbył się w Warszawie (sala YMCA) w dniach 24 - 26 marca 1939 r (piątek-niedziela).

Drużyny

Polonia Warszawa: Jerzy Gregołajtys, Bohdan Bartosiewicz, Wojciech Gosiewski (jako "Wojsławski"), Henryk Jaźnicki, Jerzy Rossudowski, Janusz Minkiewicz, Szczygieł, Grey, Kudliński, Winnicki.
➜ KPW Poznań: Jarogniew Kasprzak, Zdzisław Kasprzak, Ewarest Łój, Franciszek Szymura, Jarosław Śmigielski, Marceli Czaplicki, Florian Grzechowiak, Janusz Patrzykont, Eugeniusz Dylewicz.
➜ Cracovia: Resich, Kulikowski, Radwański, Pluciński, Czajczyk, Nowicki, Paszkowski.
➜ AZS Lwów: Pławczyk, Pawłowski, Palmowski, Siwek, Dereziński, Zbyszyński, Klimczak.

Rozegrane mecze

🏆 Tabela końcowa

msc drużyna mecze punkty zw : p kosze +/-
1 KPW Poznań 3 6 3:0 143:88 +55
2 Polonia Warszawa 3 4 2:1 109:106 +3
3 AZS Lwów 3 2 1:2 85:104 –19
4 Cracovia 3 0 0:3 84:123 –39

Wiadomości prasowe

zapowiedzi prasowe

Kurjer Warszawski nr 82 z 23.03.1939 s. 8, Kurjer Warszawski nr 83 z 24.03.1939 s. 8

relacje prasowe

Przegląd Sportowy nr 25 z 27.03.1939 s. 4, Kurier Warszawski nr 86 z 27.03.1939 s. 7, Kolejowe Przysposobienie Wojskowe nr 6 z 1939-04-02, Raz Dwa Trzy nr 14 z 2.04.1939 s. 11.

opinie o grze Polonii

"Warszawska Polonia zdobyła wicemistrzostwo również zasłużenie. Była ona drużyną lepszą od AZS-u lwowskiego i Cracovii. (..)
Wracając do Polonii, trzeba stwierdzić przede wszystkim lepszą grę obrony. Trójka Grey, Minkiewicz, Rossudowski jest mniej więcej równa z pewną przewagą Greya w ofensywie a Minkewicza w defensywie. W ataku najlepszy był Gregołajtys. Jaźnicki wypadł dobrze tyko w pierwszym meczu.
Atakom Polonii jednak brak było jeszcze ciągłości, chociaż Szczygieł grał lepiej niż ostatnio. Warszawiacy atakują zbyt szablonowo i kiedy akcja została nagle przerwana lub nieprzewidzianie utrudniona, powstawała dezorientacja. Brak także ciągle zgrania obrony z atakiem i między tymi formacjami powstaje luka."
(Przegląd Sportowy nr 26 z 30.03.1939 s. 3)

"Polonia zasłużyła na wicemistrzostwo. Ona jedna może być porównana z K.P.W., choć oczywiście Poznańczykom ustępuje. Warszawiacy posiadają duży rezerwuar równych graczy dobrze wyszkolonych, szybkich, inteligentnych. Praca zespołu jest mniej harmonijna, efektowne kombinacje zdarzają się rzadziej. Ale niejednokrotnie Polonia zdobywała oklaski za pomysłowe zagranie. Gospodarze, jak zresztą i inne zespoły poza K.P.W., kryją teren, a nie gracza, to znaczy cała piątka przesuwa się ciągle z biegiem piłki tam i z powrotem."
(Kurjer Warszawski nr 86 z 27.03.1939 s. 7)

"Polonia rozporządza dwoma graczami, stojącymi na bardzo wysokim poziomie. Jeden z nich to jednocześnie piłkarz ligowy, Jaźnicki, a drugi to celny strzelec Gregołajtis. Ta dwójka conajmniej w 50% wywalczyła swej drużynie zaszczytny tytuł wicemistrza Polski. Polonia górowała nad pozostałymi dwoma finalistami większą może agresywnością, siłą fizyczną, szybkością i ostrością."
(Raz Dwa Trzy nr 14 z 2.04.1939 s. 11)