Jerzy Groyecki

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jerzy Groyecki

  • trener koszykarski
  • data urodzenia: 1921-06-01, Warszawa
  • data śmierci: 1975-03-07
  • miejsce pochówku: Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kwatera B 16, rząd 7, grób: 15)
  • trener koszykarzy Polonii w okresie: 1959-1960
  • inne trenowane kluby: AZS Kraków (1947–1950), Wisła Kraków (1950–1957), reprezentacja Polski kobiet (1958)



Osiągnięcia sportowe (jako trener Polonii)

Kariera sportowa

W latach 1947–1950 był grającym trenerem występującego w I lidze AZS Kraków. W tej roli uczestniczył m.in. w pierwszym historycznym sezonie ligowym 1947/1948. W latach 1950–1956 prowadził równocześnie męską i żeńską drużynę Wisły Kraków. Z mężczyznami wygrał w 1951 zawody I Centralnej Ogólnopolskiej Spartakiady w Warszawie, w 1952 Puchar Polski, a w 1954 sięgnął po pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski. Ponadto zdobył też dwa tytuły wicemistrzowskie (1952, 1956) i brązowy medal w 1957. Z drużyną kobiecą wywalczył wicemistrzostwo Polski w 1952, a także brązowe medale mistrzostw Polski w 1953 i 1954.
W 1957 został pracownikiem Federacji Klubów Sportowych "Gwardia" w Warszawie. W 1958 poprowadził żeńską reprezentację Polski na mistrzostwach Europy, zajmując z nią 5 miejsce. W sezonie 1959/1960 był trenerem męskiej drużyny Polonii Warszawa i wywalczył z nią wicemistrzostwo Polski. W kolejnych latach był działaczem sportowym, m.in. sekretarzem generalnym federacji Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW i WKS Gwardia Warszawa (1972-1975).
Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym pod Kielcami.
(źródło: Wikipedia[1]