Jerzy Piskun

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SEZONY:
Basketball pictogram.svg.png
1955/1956
1956/1957
1957/1958
1958/1959
1959/1960
1960/1961
1961/1962
1962/1963
1963/1964
1964/1965
1965/1966
1966/1967
1967/1968
1968/1969
1969/1970
1970/1971

Jerzy Piskun

Jerzy Piskun.jpg
  • koszykarz
  • data i miejsce urodzenia: 1938-06-04, Pińsk (obecnie Białoruś)
  • data i miejsce śmierci: 2018-07-16, Warszawa
  • miejsce pochówku: Łowicz, cmentarz Emaus
  • zawodnik Polonii w latach: 1955-1971
  • wcześniejsze kluby: Orzeł Łowicz


Osiągnięcia sportowe

z Polonią Warszawa

  • 🥇mistrz Polski 1959
  • 🥈wicemistrz Polski 1957 i 1960
  • 🏆zdobywca Pucharu Polski 1969
  • król strzelców I ligi w sezonie 1961/1962 (606 punktów)
  • w 1960 wybrany koszykarzem roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego"

z reprezentacją Polski

  • 153 mecze, 1525 zdobytych punktów
  • dwukrotny olimpijczyk (1960, 1964)
  • wicemistrz Europy (1963)
  • brązowy medalista mistrzostw Europy (1965)
  • uczestnik mistrzostw Europy 1959 (6. miejsce) i 1961 (9.)

Informacje biograficzne

W dzieciństwie został wywieziony z rodziną do Kazachstanu, do Polski wrócił w 1946 i zamieszkał w Łowiczu.
W latach 1971–1975 i drugiej połowie lat 80. pracował jako trener w Auxerre. Grał tam także do 49 roku życia w trzeciej lidze.

Zdjęcia i karykatury

J. Piskun o swojej grze w Polonii i o jej kibicach

"Grałem w Polonii od początku do końca ligowej kariery, mimo że zawsze ta Polonia była najbiedniejszym klubem. W innych klubach zawodnicy nie pracowali. Mieli lewe etaty w zakładach patronackich, w wojsku czy milicji. My normalnie pracowaliśmy i prawie nie dostawaliśmy grosza, bo w Polonii nigdy nie było pieniędzy. Często miałem propozycje przejścia do innych klubów, ale wtedy to byłoby dla mnie niehonorowe. To tak jak bym dal się przekupić, prawie jak zdrada. Pierwsza moja myśl w tym momencie była taka: jak ja się później pokażę w Warszawie? (...)

[Kibice Polonii] byli najlepsi. Szczególnie ci na balkonie. Powiewali flagami, bardzo dużo szumu robili, ale bez wybryków. Na pewno najmniej przyjemnie było na derbach z Legią. Pamiętam jak przyjęli Wichowskiego po jego przejściu do Legii. Mało się pod ziemię nie zapadł. „Zdrajca! Sprzedawczyk!” – krzyczeli. Kibicowanie na meczach koszykówki bardzo propagował Zdzisio Sięga. On tych chłopaków organizował. Byli fanatycy, którzy już wówczas zaczęli z nami jeździć na wyjazdy. Rywalom było bardzo ciężko wygrać na Konwiktorskiej. Nawet gdy byliśmy w gorszej formie, to na tej sali dostawaliśmy amoku."
(fr. wywiadu Jacka Kamińskiego „Odejść z Polonii? To jak zdrada!”, "Polonia Ole" nr 5/2003; całość dostępna na stronie MKS Polonia[1])

Informacje prasowe

Jerzy Piskun: informacje prasowe

Linki

  • Marek Cegliński, Z kart historii: Jerzy Piskun, plk.pl[2]
  • Jacek Kamiński „Odejść z Polonii? To jak zdrada!” (wywiad z Jerzym Piskunem), [3]