Rozgrywki o puchar PZGS w koszykówce kobiet 1934
|
PUCHAR POLSKI | |
| poprzedni sezon: – |
następny sezon: 1935 |
Turniej finałowy
We Lwowie (17- 18 lutego) odbyły się finałowe rozgrywki w koszykówce pań o puchar PZGS. Udział w rozgrywkach wzięło 5 drużyn, które drogą losowania podzielone zostały na dwie grupy.
- Grupa 1 - IKP Łódź, Unja Lublin, Czarni Lwów.
- Grupa 2 - Polonia Warszawa i KPW Poznań.
Skład Polonii
Przed mistrzostwami
Prasa przewidywała, że na mistrzostwa zespół stołecznej Polonji wyjedzie w następującym składzie: Olczakówna, Szmidówna, Kamecka, Stankiewiczówna, Olesińska, Duchówna, Wiewiórska, Kozakiewiczówna i Josephy. „Przegląd sportowy” nr 14 str. 4 17.02.1934 r.
Dodatkowe informacje
Duchówna - nie wzięła udziału w turnieju ze względu na objawy „choroby ślepej kiszki”.
Rozegrane mecze
Wyniki poszczególnych spotkań:
- Grupa 1
- 1934-02-17 Unia Lublin - Czarni Lwów 16:14 (5:9)
- 1934-02-17 IKP Łódź - Czarni Lwów 47:13 (20:6)
- 1934-02-18 IKP Łódź - Unia Lublin 36:3 (22:2)
- Grupa 2
🏆 Klasyfikacja końcowa
| Msc | Drużyna | Mecze | Zw : P | Kosze |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Polonia Warszawa | 2 | 2:0 | 57:21 |
| 2 | IKP Łódź | 3 | 2:1 | 90:28 |
| 3 | KPW Poznań | 2 | 1:1 | 44:48 |
| 4 | Unja Lublin | 3 | 1:2 | 22:80 |
| 5 | Czarni Lwów | 2 | 0:2 | 27:63 |
Relacje prasowe
„Przegląd sportowy” nr 14 str. 4 17.02.1934 r.
W dniach 17 i 18 b. m. odbędą się we Lwowie na sali Ośrodka W.F finałowe rozgrywki w koszykówce pań o zimowe mistrzostwo Polski, do których zgłosiły udział następujące zespoły: IKP Łódź, KPW Poznań, Polonia Warszawa, Unja Lublin, Czarni Lwów, przyczem drogą losowania podzielono drużyny na 2 grupy, 1 grupa: IKP Łódź, Unja Lublin, Czarni Lwów, 2 grupa: KPW Poznań, Polonia Warszawa. Na mistrzostwa te zespół stołecznej Polonji wyjeżdża w następującym składzie: Olczakówna, Szmidówna, Kamecka, Stankiewiczówna, Olesińska, Duchówna, Wiewiórska, Kozakiewiczówna i Josephy. Przyczem udział Duchówny wątpliwy ze względu na zakaz lekarza, który stwierdził objawy choroby ślepej kiszki. Kierownikiem drużyny jest p. Kapałka.
„Przegląd sportowy” nr 15 21.02.1934 r.
W sobotę i w niedzielę odbywały się we Lwowie w hali ośrodka wychowania fizycznego finałowe rozgrywki o mistrzostwo Polski w koszykówce pań. Zgromadziły one Polonię z Warszawy, IKP Łódź, KPW Poznań, Unję Lublin i Czarnych Lwów. Zawody powyższe nie wzbudziły we Lwowie większego zainteresowania. Drużynami o równorzędnych wartościach była Polonia i IKP. W pośrodku znajdował się KPW z Poznania, natomiast najsłabiej przedstawiała się drużyna lwowska i Unja. Mistrzostwo Polski na rok bież. zdobyła ostatecznie Polonia po zaciętej walce z IKP w stos. 12:7 (3:2). W decydującym meczu przedstawicielki Warszawy były w sumie lepsze, gdyż umiały przetrzymać pełne tempo do końca, co nie udało się dobrym zresztą łodziankom. Na usprawiedliwienie podać jednak należy , że drużyna łódzka grała w dniu tym drugie spotkanie. W pierwszych minutach po przerwie zdawało się nawet że łodzianki uzyskają zwycięstwo, zdołały jednak tylko wyrównać na 5:5. Polonia przedstawiała się zresztą bardzo korzystnie wykazując wielką szybkość, niezwykłą technikę i daleko posunięte umiejętności taktyczne. IKP początkowo nie tylko dotrzymał kroku. I był może nawet technicznie lepszy. Na pierwszy plan wysuwała się szczególnie Gruszczyńska, bodajże najlepsza zawodniczka całego turnieju. Drużyny wystąpiły do decydującej walki w nast. Składach: Polonia pp. Oleśnicka, Wiewiórska Szmidtówna, Orzechówna, Stankiewiczówna, Konecka, Olczakówna. IKP: Holegreberówna, Nawrocka, Filipiakowa, Staniówna, Nowakowska, Sokołowski, Gruszczyńska i Rusówna. Kosze dla Polonii: zdobyły: Konecka i Stankiewiczówna, Borzekówna, Oleśnicka i Wiewiórska. Dla IKP wszystkie Gruszczyńska. Sędziował p. Kubiak słabo.
„Głos Poranny” nr 50 20.02.1934 r.
W niedziele w godzinach wieczornych odbył się we Lwowie finał koszykówki żenskiej o puchar PZGS. Do finału tego, jak wiadomo, zakwalifikowała się drużyna łódzkiego IKP i warszawska Polonia. Mecz ten zakończył się zwycięstwem drużyny Polonii w stosunku 12:7 (3:2). IKP przemęczony przed południowem spotkaniem z Unją, grał słabiej, niż na poprzednich meczach. W pierwszej połowie przewagę miała Polonia, która uzyskała z trzech rzutów karnych prowadzenie. Po przerwie Polonia grała bardziej defenzywnie, jednak prowadzi stale. Pod koniec IKP walczyło rozpaczliwie o poprawienie wyniku, lecz w zdenerwowaniu zawodniczki nie potrafiły wykorzystać najpewniejszych systuacji. Ostatecznie zwyciężyła Polonia, zdobywając w ten sposób puchar PZGS i rewanżując się łodziankom za porażkę doznaną w mistrzostwach Polski. Punkty dla IKP uzyskały Gruszczyńska 5 i Filipiakówna 2.
„Chwila” nr 5357 20.02.1934 r.
W dalszym ciągu mistrzostw Polski w koszykówce pań odbył się wczoraj w Hali szereg bardzo ciekawych spotkań, zakończonych zdobyciem zimowego mistrzostwa Polski przez warszawską Polonję, która w finałowem spotkaniu wbrew przewidywaniom stosunkowo łatwo zwyciężyła sympatyczny zespół IKP. z Łodzi w stosunku 12:7. Łodzianki, które rozegrały o jedno spotkanie więcej od swych przeciwniczek, w dodatku na parę godzin przed finałem były wyraźnie zmęczone. Polonia grała taktycznie lepiej, nadto cieszyła się względami sędziego, w przeciwieństwie do IKP, który znów miał publiczność po swojej stronie. Wyniki wczorajszych spotkań są następujące: IKP- Unja (Lublin) 36:3 KPW (Poznań)- Unja 30:3 Polonja - IKP 12:7. W ogólnej klasyfikacji: 1. Polonja, 2. IKP, 3. KPW, 4. Unja, 5. Czarni. Sędziwali na zmianę pp. Piotrowski, sierż. Kubiak, prof. Dręgiewicz, Engel.