Zbigniew Zagórski
|
Zbigniew Zagórski |
|---|
|
Osiągnięcia sportowe (jako zawodnik Polonii)
- 🥉brązowy medal indywidulanych mistrzostw Polski w boksie 1949 r. (waga średnia)
/jako zawodnik Sierakowianki złoty medal mistrzostw Polski w wadze średniej w roku 1948/
Opis kariery
"w Sierakowiance boksował między innymi Zbigniew Zagórski, który zadziwił swym talentem najtęższych fachowców już podczas pierwszych walk. Energia Ogrodowczyka i rozgłos
Zagórskiego dopingowały Mizerskiego do kontynuowania trudnej pracy. Rozpoczął szkolenie nowych adeptów pięściarstwa, marzących o osiągnięciu sukcesów Zagórskiego, który w roku 1948 wywalczył tytuł mistrza Polski (dla Sierakowianki). Później rewelacyjny mistrz Polski wyjechał na tournée do Francji. Po triumfalnym powrocie, zmęczony i przesycony zbyt częstymi walkami przystąpił do turnieju w Łodzi już jako zawodnik „Czarnych koszul”. Zwycięską passę przerwał Cebulak.
Zagórski nie chciał stanąć do drugiej walki, zagrożono mu dyskwalifikacją. Wyszedł więc
na ring i został znokautowany przez Rudzkiego, który ani przedtem, ani później nie odgrywał większej roli w pięściarstwie polskim. Zagórski był pierwszym chyba pięściarzem, który
posłał na deski Pappa, już wówczas (podczas meczu Polska — Węgry w Budapeszcie) mistrza
olimpijskiego. Walkę tę wygrał Papp przez K.O. Wkrótce Zagórski, mając dość chorób i kontuzji, postanowił zakończyć karierę."
(S. Sieniarski, 70 lat Czarnych Koszul, Warszawa 1984, s. 186)
Informacje prasowe
1948
VI: przejście do Polonii
IX: Zagórski zdrowy i bez nadwagi
X: kontuzja
XII: Zagórski już zdrowy
| to dopiero zalążek pełnego opracowania tematu - obszerniejsze informacje (mamy nadzieję) wkrótce! |
|---|