1925 - hazena

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DYSCYPLINY:
piłka nożna
lekkoatletyka (m.)
lekkoatletyka (k.)
siatkówka (m.)
hazena
hokej
pływanie
szermierka
tenis
sezon: 1925
Handball pictogram-white.png
hazena
osiągnięcia: - powstanie drużyny
poprzedni sezon: następny sezon:
- 1926


Droga hazeny z Czechosłowacji do Warszawy

Przegląd Sportowy 1935-05-23 nr 49, s. 3

"(...) Do ojczyzny hazeny odbyła się w maju r. 1925 pierwsza w historji sportu polskiego zagraniczna wyprawa naszych lekkoatletyk. Skierowała ona swe drogi do stolicy Moraw — Brna, gdzie u stóp Pisarek próbowała szczęścia w walce z będącą wówczas w okresie świetności kobiecą lekką atletyką czeską. Naszych było 11-cie zawodniczek: po cztery z Polonii i Sokoła, oraz trzy z AZS-u.(...)
Ta właśnie wyprawa lekkoatletek polskich do Brna stała się historyczna dla naszej hazeny i ona położyła pierwsze fundamenty pod ten sport w Polsce. Owym budowniczym był niejaki prof. Reiner z Berouna.
P. Reiner profesor gimnastyki, sędzia lekkoatletyczny i nieprawdopodobny fanatyk hazeny, bawił wówczas wraz z naszemi paniami dn. 25 maja r. 1925-go w Brnie. Dziwił się bardzo, gdy na pytanie jak grają w Polsce w hazenę otrzymał odpowiedź, że wogóle nie grają, bo hazeny nikt w Polsce nie zna.
P. Reiner nie mógł się pogodzić z tą myślą i zaprosił nawet nasze panie na odbywający się właśnie mecz mistrzowski gdzie potrafił zainteresować je tą żywą i interesującą, a nieznaną grą.
Ale nie na tem skończyło się „hazenowe“ wykształcenie naszych lekkoatletek: p. Reiner upodobał sobie dwie uczestniczki ekspedycji pp. Kwaśniewską i Kielichównę i przy każdej okazji nuże wykładać im tajniki przepisów hazeny.
- Tak ślecne! Hazena je to...
Długo je męczył, obdarowując na drogę przepisami hazeny, które w kraju przetłumaczył prof. Chrapowicki. Starał się on nawet spolszczyć nazwę hazeny, co mu się jednak nie udało.
- Pojechała nas wówczas czwórka polonistek — opowiada nam p. Kwaśniewska, obecna majorowa Lothowa - Kielichówna, Baranówna, Szmidówna Marzenna, starsza siostra obecnie jeszcze czynnej zawodniczki - Sławy i ja. Gra bardzo się nam spodobała, rozpoczęłyśmy więc uprawiać ją i w Warszawie pod okiem trenera Ferencza, który zaofiarował nam swoje usługi.
- Trenowałyśmy w Agrykoli wzbudzając zainteresowanie wśród kolegów i koleżanek. Byłyśmy w ciągłym kontakcie z prof. Reinerem. Obsypywał nas co kilka dni najrozmaitszemi wiadomościami z dziedziny hazeny, przepisami, fotografiami, znaczkami i.t.p. (...)"


Kadra

"Hazena (jordanka). Podręcznik dla grających i instruktorów wraz z oficjalnymi przepisami P.Z.P.R. i komentarzami", oprac. Sława Szmid-Bereżyńska i Wiktor Kwast, Warszawa 1937, s. 7

trener: Jozef Ferencz

W prasowych relacjach z pierwszych treningowych meczów hazeny z 1925 nie były wymieniane nazwiska zawodniczek. Skład pierwszej drużyny podany został w napisanym przez S. Szmid (wspólnie z W. Kwastem) podręczniku "Hazena" w 1937. Na zamieszczonym tam zdjęciu obecne są:

26 maja, Agrykola - pierwszy trening drużyny hazeny

==> Artykuł rocznicowy z skk.poloniawarszawa.com [1]

Mecze towarzyskie

Pierwszy odnotowany mecz w hazenę w Warszawie (Polonia kontra Warszawianka)

1925-05-30 Polonia Warszawa (k.) - Warszawianka (k.) 2:0

Drugi mecz Polonii z Warszawianką

1925-09-07 Polonia Warszawa (k.) - Warszawianka (k.) 4:6

Trzeci mecz Polonii z Warszawianką

1925-09-11 Polonia Warszawa (k.) - Warszawianka (k.) 15:8
Mecz rozegrany na Agrykoli (małe boisko) w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Polonii, przed meczem piłki nożnej z Wisłą Kraków.

inne wzmianki prasowe z 1925 r.

Przegląd Sportowy 1925-07-29 nr 30, s. 2

Drużynę „Hazeny“ w Warszawie zorganizowały panie z klubów Polonii i Warszawianki. Na jesieni ma się odbyć mecz reprezentacyjnej drużyny obu klubów z drużyną krak. Makkabi. Powszechnie w Czechosłowacji przez zespoły żeńskie uprawiana „Hazena" jest grą nader interesującą o pięknych walorach sportowych.

Robotnik 1925-07-30 nr 207, s. 6


Rekord Świat Kobiecy 1925-11-15 nr 22, s. 18 - fr. artykułu "Życie sportowe"

"Niemałem powodzeniem cieszyła się nowa gra ruchowa, przywieziona przez panie nasze z Czechosłowacji t.zw. "Hazena“. Powstały dwie drużyny Polonji i Warszawianki, które rozegrały szereg spotkań między sobą. "Hazena" jest to gra w piłkę, podawaną z rąk do rąk na zasadach, podobnych do piłki nożnej."

Przegląd Sportowy 1925-09-09 nr 36 s. 11