1936 - kolarstwo
| DYSCYPLINY: |
|---|
| piłka nożna lekkoatletyka (m.) lekkoatletyka (k.) koszykówka (m.) koszykówka (k.) siatkówka (m.) siatkówka (k.) hazena kolarstwo boks hokej łyżwiarstwo szermierka |
| sezon: 1937 | |
|---|---|
| osiągnięcia: | |
| poprzedni sezon: | następny sezon: |
| – | 1937 |
Kadra
Zawodnicy wymieniani w relacjach prasowych:
Jerzy Kieliszek,
Jan Głowacki,
Kazimierz Czerniak,
Cyran, Dorosz, Wilczyński, Brynas (Bryman), Stefański.
Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
Poznań, 1936-07-11
- Stefański - 18. miejsce
- Bryman - 19. miejsce
- Cyran - 20. miejsce
relacja: Raz, Dwa, Trzy nr 28 z 14.07.1936 s. 6
Mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym
Łódź, 1936-07-20
- Jerzy Kieliszek - dotarł do ćwierćfinału
relacja: Express Wieczorny Ilustrowany nr 201 z 20.07.1936 s. 7
Inne zawody
1936-05-10 - wyścig dookoła Śląska i puchar "Raz Dwa Trzy"
trasa 120 km, Mikołów - Orzesze - Rybnik - Żory - Pszczyna - Mikołów - Katowice
- 6. miejsce Cyran
- 8. miejsce Brynas
- startował także Wilczyński
relacja: "Raz Dwa Trzy" nr 19/1936 s. 2-3[1]
1936-05-24 - puchar "Expressu Porannego"
- wyścig na 105 km:
- 8. miejsce Jan Głowacki
- bieg uliczny na 15 km:
- 1. miejsce Kazimierz Czerniak
- 3. miejsce Dorosz
relacje: Dzień Dobry nr 144 z 25.05.1936 s. 5, Raz Dwa Trzy nr 21 z 26.05.1936 s. 10
"Wyścig do morza"
1936-06
- Cyran wycofał się po 1. etapie (z grupie, która wycofała się "z powodu potłuczeń i defektów rowerów")
1936-09-23 - wyścig amerykański
Warszawa, Dynasy
3-godzinny wyścig amerykański parami
- 4. miejsce para J. Kapiak (Warszawianka) i Jerzy Kieliszek (Polonia)
zapowiedź: Dobry Wieczór Kurier Czerwony nr 280 z 22.09.1936 s. 12
relacja: Kurjer Poranny nr 266 z 24.09.1936 s. 12
Informacje prasowe
przystąpienie kolarzy AKS-u do Polonii
"(...) W 1935 roku AKS rozleciał się. Stanisław Czerniak, kierownik sekcji kolarskiej AKS, wstąpił wraz ze swymi wychowankami do Polonii."
(Stanisław Sieniarski, Z żałobnej karty. M. Żółtowski, St. Czerniak, J. Fronczak, "Życie Warszawy" nr 187 z 11.08.1980 s. 5)
X 1936
"Kogo zaliczyć do arystokracji kolarskiej? Próba klasyfikacji najlepszych zawodników.
Sezon kolarski dobiega końca. (…) Chcielibyśmy więc zbilansować kolarstwo polskie, a to w ten sposób, ze ułożymy listy najlepszych naszych zawodników. O pomoc zwróciliśmy się do dyr. Orłowskiego - wiceprezesa sportowego PZTK.(…)
Najlepsi sprinterzy. Lista jest następująca: (…) 8) Kieliszek (Polonia) (...). Wśród tej listy Szpalerski i Kieliszek zapowiadają się na godnych następców Pusza.
Gdy mam klasyfikować listę długodystansowców (…) pod tym kątem klasyfikuję: (…) 4) Kieliszek (Polonia) (...)"
(Dobry Wieczór Kurier Czerwony nr 281 z 9.10.1936 s. 4)