1948 - pływanie
| DYSCYPLINY: |
|---|
| piłka nożna lekkoatletyka koszykówka (m.) koszykówka (k.) siatkówka boks pływanie tenis stołowy s. motocyklowa |
| sezon: 1948 | |
|---|---|
| osiągnięcia: – | |
| poprzedni sezon: | następny sezon: |
| 1947 | 1949 |
Sztab
- kierownik sekcji i trener: Kowalczyk
Kadra
Pływacy Polonii wzmiankowani w relacjach z zawodów i w materiałach PZP:
- kobiety: Irena Dziwińska, Pelagia Śliwińska
- mężczyźni: Jan Bieńko, Włodzimierz Breiter, Ryszard Durka, Andrzej Fabryczewski, Gadomski, Waldemar Kozłowski, Ryszard Ktalcherman, Maleszewski (Władysław?), Pankowski, Wacław Piziorski, Władysław Raczyński, Janusz Ratajczak, Dyonizy Śliwiński, Jan Świsłowski, Rafał Szczygielski, Ryszard Szydłowski, Eugeniusz Tymiński, Bogdan Wojnowski, Edward Wrzosek, Mieczysław Wrzosek, Roman Zdanowski
IV 1948 - w sekcji "105 zawodników obojga płci w wieku od 9 do 18 lat".
Zawody
luty 1948 - trójmecz juniorów
1948-04-17/18 - Zimowe Mistrzostwa Warszawy
maj 1948 - zawody
1948-06-06 - mistrzostwa Polski
- 200 m. styl. klas. panów klasa I-sza
- Włodzimierz Breiter: 6. miejsce w przedbiegu, 3:47,1
- 100 m. styl. klas, panów klasa I-sza
- Włodzimierz Breiter: 4. miejsce w przedbiegu, 1.31,8, awans do półfinału; półfinał: 2. miejsce, 1.29,6; finał: 8. miejsce, 1.35,3
komplet wyników: Komunikat PZP nr 5, VII-X 1948 [1]
1948-06-19/21 - mistrzostwa okręgu warszawskiego w pływaniu i skokach
miejsce: Warszawa, pływalnia WUKF przy ul. Łazienkowskiej
udział (zapowiadane kluby): AZS, Budowlani, Elektryczność, Legia, Polonia, Skra, SKS, Świetlice, YMCA, Varsovia i Zryw
Polonia wystawiła największą liczbę zawodników (52): 42 mężczyzn i 10 kobiet (na podst. [[:Plik:Przegląd Sportowy nr 49 z 17.06.1948 s. 4.PNG|zapowiedzi)
Wyniki zawodników Polonii:
- mężczyźni:
- 200 m st. dowolnym (kl. I): 2. miejsce Włodzimierz Breiter 3:25,6
- 100 m. st. klas. (kl. II) - 1. miejsce Dyonizy Śliwiński 1:36,2
- 4x200 m. st. dowolnym (kl. III) - 1. miejsce Polonia 17:55,6
- 1500 m (kl. III): 1. miejsce Pankowski 31,29,3
- kobiety
- 4x100 st. dow. (kl. II): Polonia 8:33,0
- 100 m st. grzb. (kl. III): 1. miejsce Pelagia Śliwińska 2:10
- 4x100 m st. dow. (kl. III): Polonia 9:08,8
- 5x100(?) m st. zm. (kl. III): Polonia 6:46,4
końcowa klasyfikacja drużynowa:
- Elektryczność 1261 pkt
- AZS 1074,5 pkt
- YMCA 614,5 pkt
- Polonia 421 pkt
- Legia 248 pkt
- turniej water polo:
- klasa A:
- 1. Elektryczność 6 pkt, br. 17:7
- 2. AZS 4 pkt, br 10:14
- 3. YMCA 0 pkt, br. 2:18
- klasa B:
- 1. Elektryczność 6 pkt, br. 16:0
- 2. AZS 4 pkt, br. 10:6
- 3. Polonia 2 pkt, br. 5:10
- 4. YMCA 0 pkt, br. 0:15
- klasa A:
relacje: Życie Warszawy nr 169 z 21.06.1948 s. 4, Przegląd Sportowy nr 50 z 21.06.1948 s. 4, Przegląd Sportowy nr 51 z 23.06.1948 s. 4, Przegląd Sportowy nr 54 z 5.07.1948 s. 2
1948-08-?? - wyścig Wilanów-Warszawa
dystans: 6,5 km
udział 56 zawodników, do mety dopłynęło 21
wyniki zawodników Polonii:
- 7. miejsce Włodzimierz Breiter
- 16. miejsce Maleszewski (Władysław?)
drużynowo Polonia 3. miejsce
relacja: "Przegląd Sportowy" nr 75 z 30.08.1948 s. 4[2]
"(...) Polonia dba o nową sekcję pływacką. Ale niestety pływacy tej sekcji nie bardzo dbają o barwy klubowe. Poloniści ofiarowali nagrodę dla pierwsze] zawodniczki ze swego klubu. Tymczasem ani jedna nie stanęła na starcie i nagroda przypadła w udziale Zawodnej (SKS) — najmłodszej pływaczce wyścigu."
("Przegląd Sportowy" nr 75 z 30.08.1948 s. 6[3])
1948-10-16 - otwarcie pływalni przy ul. Górnośląskiej
- 100 m. stylem motylkowym mężczyzn: 1. miejsce Włodzimierz Breiter 1:26
relacja: Przegląd Sportowy nr 89 z 18.10.1948 s. 5[4]
1948-11-?? - dzień sztafet
organizacja: YMCA Warszawa
miejsce: pływalnia YMCA (Konopnickiej 6)
startujące kluby (wszystkie z Warszawy): Samorządowiec, YMCA, Polonia, SKS, Legia,
- 4x200 dow. panów: Polonia 3. miejsce
- 3x100 zmienny pań: Polonia 3. miejsce
- 5x50 dow. panów: Polonia 4. miejsce
- 4x100 dow. pań: Polonia 3. miejsce
- 5x50 dow. młodzików: Polonia 2. miejsce
- 4x100 klasyczny panów: Polonia 3. miejsce
- 10x50 dow. panów: Polonia 4. miejsce
relacja: Przegląd Sportowy nr 95 z 8.11.1948 s. 5
1948-12-?? - zawody o puchar przechodni Legii
Polonia 3. miejsce (za Legią i SKS-em)
- 400 m st. dowolnym: Gadomski 3. miejsce
- 200 m st. klasycznym: Włodzimierz Breiter 3. miejsce
zapowiedź: Wieczór nr 331 z 1.12.1948 s. 4
relacja: Przegląd Sportowy nr 107 z 20.12.1948 s. 7
Informacje prasowe
opis sekcji
"Sekcja pływacka Polonii liczy już 105 zawodników obojga płci w wieku od 9 do 18 lat. Najlepszym pływakiem "czarnych koszul" jest Breiter, który na 100 m uzyskuje „motylkiem" czas 1,26 min. Do mistrzostw zimowych Polski zgłasza Polonia 40 zawodników, w tym 10 dziewcząt. Kierownikiem sekcji i trenerem jest p. Kowalczyk." (Sport i Wczasy 1948-04-22 nr 24 s. 3)
lista klasyfikacyjna PZP
Irena Dziwińska przechodzi do Polonii
nauka pływania