1975/1976 - koszykówka kobiet: informacje prasowe

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
opis w trakcie opracowywania - poniższe dane są jeszcze niekompletne


Basketball pictogram.svg.png
sezon: 1975/1976


X 1975: B. Bartosiewicz przed sezonem

"Szanse Polonii i AZS w lidze koszykarek
W sobotę rozpoczynają się rozgrywki ekstraklasy koszykarek. W gronie 10 najlepszych drużyn znajdują się dwa warszawskie zespoły: Polonia i AZS. O przygotowaniach i szansach w lidze mówią trenerzy obu drużyn:
BOHDAN BARTOSIEWICZ (Polonia) - przygotowaliśmy się możliwie najlepiej, choć za mało było spotkań kontrolnych z dobrym przeciwnikiem. Wzmocniliśmy się Ewą Kalińską (dawniej Znicz Pruszków). Obok niej trzon zespołu tworzyć będą - Wiesława Całka, Urszula Pulkowska, Ludwika Szymańska, Izabella Młynarczyk, juniorka Elżbieta Jeziorek oraz Ewa Gwóźdź. Krystana Olczak miała ostatnio operację kolana i trudno powiedzieć kiedy powróci na boisko. W sumie mam wyrównany, a najważniejsze, wysoki zespół.
Moim faworytem jest krakowska Wisła, o szansach swojego zespołu nie chcę się wypowiadać, choć zarząd klubu zakłada drugie miejsce. (...)"
("Słowo Powszechne" nr 218 z 3.10.1975 s. 8)

II 1976: odejście B. Bartosiewicza

„Ogromnie się cieszę z tego sukcesu [zdobycia wicemistrzostwa Polski - przyp. wikipolonia] - powiedział. Jest to ukoronowanie mojej wieloletniej pracy. (...) Do trzech brązowych medali dołożyliśmy wicemistrzostwo kraju. Łatwiej więc będzie mi pożegnać się z I zespołem. Postanowiłem bowiem trochę odpocząć i w następnym sezonie zajmę się już tylko pracą z juniorkami.”
(Życie Warszawy nr 45 z 23.02.1976 s. 4)

II 1976: prezentacja drużyny, odejście B. Bartosiewicza

"(...) Wicemistrzostwo Polski „Czarnych koszul” to efekt wieloletniej pracy znakomitego szkoleniowca Bogdana Bartosiewicza i Fabryki Kosmetyków „Polleny - Urody”, która od dwóch lat opiekuje się żeńską sekcją koszykówki. Na ten sukces czekano aż 18 lat, choć w poprzednich latach polonistki były w krajowej czołówce, trzykrotnie zdobywały brązowy medal w rozgrywkach ekstraklasy i raz Puchar Polski.
Kierownika sekcji Polonii, pracownika „Polleny - Urody” pana Szymona Borkowskiego poprosiliśmy o zaprezentowanie kadry trenerskiej i zawodniczek.
- Pragnę podkreślić zasługi trenera Bohdana Bartosiewicza, wielce zasłużonego dla polskiej koszykówki człowieka, który od 13 lat opiekuje się koszykarkami Polonii. Choć praca z pierwszym zespołem wymaga dużo czasu, Bartosiewicz sam szkoli jeszcze juniorki i młodziczki. 1 marca Bartosiewicz przestaje trenować pierwszy zespół. Nadal zostaje jednak w klubie jako trener - koordynator żeńskiej koszykówki, a dodatkowo szkolić będzie zaplecze.
Nie rozstajemy się więc z nim i nadal będziemy korzystać z jego bogatego doświadczenia i umiejętności.
A oto zawodniczki: kapitan drużyny - Urszula Pulkowska, lat 26, pracownik DOKP Warszawa, Wiesława Całka (26) - DOKP Warszawa, Izabela Młynarczyk (24) - studentka IV roku psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Gwóźdź (24) - studentka V roku Akademii Medycznej, Ewa Kalińska (20) - uczennica Technikum Mechanicznego w Pruszkowie, Elżbieta Jeziorek (19) - studentka I roku SGPiS, Małgorzata Juzaszek (20) - studentka I roku AWF, Elżbieta Perkowska (18) - uczennica Technikum Mechanicznego, Wanda Chojnacka (17) - uczennica liceum, Krystyna Romanowska (16) - uczennica liceum, Małgorzata Kaniewska (18) - uczennica liceum.
- Kto zostanie nowym opiekunem ligowego zespołu „Czarnych koszul”?
- Od 1 marca - mówi Szymon Borkowski - funkcję trenera pierwszej drużyny przejmuje Jan Matusewicz, jeden ze zdolniejszych szkoleniowców młodego pokolenia. Matusewicz jest absolwentem AWF, ostatnio trenował pierwszoligowy zespół stołecznego AZS. Wiele sobie obiecujemy po współpracy z nim. (...)"
(Na warszawskich boiskach. Prezentujemy wicemistrzynie Polski - koszykarki Polonii, "Słowo Powszechne" nr 47 z 27.02.1976 s. 8)