Aleksandra Żarkowska
| SEZONY: |
|---|
| 1939 1939 1939 |
|
Aleksandra Żarkowska |
|---|
|
Osiągnięcia sportowe jako zawodniczka Polonii
jako siatkarka
- 4. miejsce w mistrzostwach Polski w siatkówce kobiet w 1939 r.
"(...) Najlepsze zawodniczki miał zespół warszawski w Rapińskiej, Kameckiej, Damskiej i Żarkowskiej." (Przegląd Sportowy nr 7 z 23.01.1939 s. 2)
jako lekkoatletka
- udział w mistrzostwach Polski w lekkoatletyce kobiet w 1939 r. w skoku w dal.
A. Żarkowska była na liście zawodniczek Polonii zgłoszonych do udziału w mistrzostwach; brak potwierdzenia, że wzięła w nich udział.
Informacje biograficzne
Córka Ignacego i Bronisławy (z d. Mirkiewicz). 2.05.1942 wyszła za mąż za Zenona Henryka Englisza. Przed małżeństwem zamieszkała w Warszawa przy ul. Czerniakowskiej 136. Jej drugim mężem był trener reprezentacji Polski siatkarek Zygmunt Krzyżanowski.
Karierę sportową rozpoczęła tuż przed II wojną światową w Polonii jako siatkarka, koszykarka i lekkoatletka. Po wojnie nie wróciła do klubu (choć podczas reaktywowania sekcji koszykówki Polonii w 1948 r. pojawiła się informacja o jej przypuszczalnym przejściu z AZS-u, do którego ostatecznie jednak nie doszło). Największe sukcesy sportowe odniosła jako siatkarka AZS-u Warszawa (dwukrotne mistrzostwo Polski) i Spójni Warszawa (wicemistrzostwo Polski) oraz koszykarka AZS-u (mistrzostwo Polski). 48-krotna reprezentantka Polski w siatkówce (w tym wicemistrzostwo świata w 1952 r., wicemistrzostwo Europy w 1950 i 1951 oraz brązowy medal mistrzostw Europy w 1949).
informacje osobiste za aktami stanu cywilnego
Zdjęcia
1939
Ciekawostki
- fragment Kroniki Filmowej z lat 50. z A. Englisz jako instruktorką ćwiczeń dla pracownic cukrowniczych[1]