Ewa Gwóźdź
| SEZONY: |
|---|
| 1968/1969 1969/1970 1970/1971 1971/1972 1972/1973 1973/1974 1974/1975 1975/1976 1976/1977 |
|
Ewa Gwóźdź |
|---|
|
Osiągnięcia sportowe jako zawodniczka Polonii
- 🥈 wicemistrzostwo Polski (1976)
- 🥉 brązowy medal mistrzostw Polski (1975)
- 🏆 finalistka Pucharu Polski (1970)
- 🥈 srebrny medal mistrzostw Międzynarodowej Sportowej Unii Kolejarzy (USIC) 1971 (1971)
Informacje prasowe
1969: "Miss koszykówki"
Artykuł opublikowany z okazji wizyty koszykarek Polonii w Estonii na turnieju gazety "Edasi".
Miss koszykówki - kim ona jest?
Smukła, brązowooka, z ciemną, chłopięcą głową i niemal zawsze chytrze się uśmiechająca – tak zapamiętano tegoroczną Miss Koszykówki – Ewę Gwóźdź, zawodniczkę nr 7 warszawskiej reprezentacji kobiet „Polonii”.
Na boisku Ewa nie błyszczy. Wręcz przeciwnie. Najwyraźniej dlatego, że ruch Ewy na boisku, a także cała jej technika gry, podporządkowane są kolektywowi, dlatego można ją pominąć.
Ewa jest jednocześnie urocza i niezwykle prosta. Być może właśnie dlatego urzekła tartuską koszykówkę, bo inaczej nie zdobyłaby tak znaczącej większości głosów.
Ewa wkrótce skończy 18 lat. Jest absolwentką warszawskiego V Liceum Ogólnokształcącego. Od kilku lat z rzędu przynosi do domu świadectwo ukończenia szkoły z piątką we wszystkich rubrykach.
Uzależniła się od koszykówki trzy lata temu. Winowajcami były jej siostra Mirka, starsza od niej o dwa lata, oraz boiska do gry, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie jej domu. W tym czasie została mistrzynią warszawskich szkół. Grała również ze swoją żeńską reprezentacją na Węgrzech i w Czechosłowacji.
Czas Ewy jest ograniczony. Szkoła o 8 rano. Trzy godziny treningu po południu w hali sportowej „Polonii”. Wieczorem nauka. Kiedy ma czas, chodzi do teatru. Czyta przy każdej okazji. Jej ulubionym pisarzem jest A. Mickiewicz.
Bohdan Bartosiewicz, trener „Polonii”, doświadczony nauczyciel wychowania fizycznego, jest przekonany, że Ewa zostanie koszykarką pierwszej klasy.
Tekst i zdjęcie: M. OTSA
1969: wygrana w V Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży (w kategorii szkół średnich)
"(...) Dziewczęta nie wyróżniają się wzrostem, a że nie wszystkie trenują w klubach, sytuacja jest taka jak z drużyną L. O. nr 5 ze Śródmieścia, w której gra tylko
jedna zawodniczka klubowa. Jest nią Ewa Gwóźdź z Polonii, a jednak głównie dzięki niej zespół wygrał wszystkie mecze. Sukcesy L.O.5 są zasługą mgr. K. Kondratowicz i współpracującego z nią trenera Polonii mgr. Bartosiewicza.
Można jeszcze dodać, że Ewa Gwóźdź gra w klubie już cztery lata i jest w pierwszej reprezentacji juniorek."
(Przegląd Sportowy nr 66 z 2.06.1969)