George Burford

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

George Henry Burford

  • trener
  • data urodzenia: 1875-12-28 (Anglia)
  • data śmierci: 1931, Brockton (USA)
  • okres trenowania Polonii: sezon 1921
  • drużyny trenowane przed Polonią: męska reprezentacja olimpijska
  • drużyny trenowane po Polonii: Unia Poznań, reprezentacja USA


"(...) Do naszego kraju przyjechał na wiosnę 1920 roku i wtedy powierzono mu ważną misję. Miał przygotować biało-czerwonych do występu w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii. Rozlosowano już nawet pary pierwszej rundy rywalizacji w turnieju i nasza drużyna miała się zmierzyć z gospodarzami, czyli Belgami.
Mecz miał zostać rozegrany pierwszego dnia igrzysk, 28 sierpnia, ale 12 lipca Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich podjął decyzję o rezygnacji ze startu całej polskiej ekipy, nie tylko piłkarzy, w antwerpskich zawodach. Przyczyną była zbliżająca się do Warszawy bolszewicka nawała. (...)
Wiadomo, że w 1921 roku został pierwszym trenerem Polonii Warszawa, ale z „Czarnymi koszulami” nie pracował zbyt długo.(...)"
(Jakub Kubielas, Z ziemi obcej do Polski, czyli kto nas uczył futbolu? sportdziennik.com[1])

Jako trener reprezentacji olimpijskiej poprowadził ją w trzech meczach nieoficjalnych - w maju 1920 w dwóch meczach z reprezentacją Lwowa oraz w czerwcu w meczu wewnętrznym. W tym ostatnim wystąpili dwaj piłkarze Polonii: bracia Jan i Stefan Lothowie.

Burford we wspomnieniach Tadeusza Grabowskiego

"Burford był pierwszym zawodowym trenerem piłkarskim w Warszawie, który brał pieniądze za prowadzenie ćwiczeń w Agrykoli. Spadł on »z nieba« na boisko dzięki wysiłkom ówczesnej YMCA. Zaczął swą pracę wiosną 1921 roku od... przemówienia po angielsku, którego nikt nie umiał przetłumaczyć. Szybko zorientowaliśmy się, że Burford... nigdy nie grał w piłkę, że był zawodowym bokserem wagi lekkiej i że przeszedł pospieszny kurs gimnastyki sportowej. To wielkie nieporozumienie trwało zaledwie kilka tygodni. Burforda odwołano z Warszawy. Jest rzeczą interesującą, że zjawił się w Warszawie po raz drugi w 1924 roku, jako opiekun i trener (!!!) reprezentacji Stanów Zjednoczonych, która wygrała z Polską 3:2 na boisku Agrykoli" (Tadeusz Grabowski, za: Stefan Szczepłek, Sto lat temu w Polsce: Wojna zamiast igrzysk, "Rzeczpospolita" 10.04.2020)

Lista meczów

jako trener

==> 1921

Informacje prasowe

==> George Burford - informacje prasowe

Linki

  • profil na Wikipedii [2]