Leonard Malik
Leonard Malik |
---|
|
Trafił do Polonii w zw. ze zgłoszeniem się na ochotnika do odbycia w Warszawie służby wojskowej. Wiązano z nim wielkie nadzieje - w sezonie 1930 strzelił aż 21 ligowych goli. W 1931 roku doznał jednak kontuzji stawu kolanowego, po której nie powrócił do pełnej sprawności.
Osiągnięcia sportowe
- 1 występ w reprezentacji Polski: 1930-10-26 Polska - Łotwa 6:0 (1 bramka Malika i 2 asysty)
Informacje osobiste
Z wykształcenia kierowca-mechanik. Mówił biegle w języku polskim i niemieckim. W latach 1938–1939 przebywał w obozie w Berezie Kartuskiej*. Po wybuchu II wojny światowej prowadził w Pionkach kasyno dla żołnierzy Wehrmachtu. Zmarł w 1945 w polskim obozie pracy przymusowej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Mysłowicach, gdzie przetrzymywano go za przyjęcie niemieckiej listy narodowościowej i rzekomą współpracę z Gestapo.
Jego kuzyn, Richard Malik grał w latach 1932–1933 w piłkarskiej reprezentacji Niemiec.
opis za Wikipedią
"(...) Były piłkarz w KS „Proch” (przed wojną) Leonard Malik, który przybył z Warszawy z KS „Polonia”, dostał zezwolenie na uruchomienie w „Legionówce” restauracji „tylko dla Niemców”. Codziennie od godz. 18.00 do 22.00 orkiestra grała tam niemieckie melodie. Gdy zbliżała się godz. 22.00, grano i śpiewano melodię „Nach Hause, nach Hause, nach Hause gehn wir nicht, bei Malik brennt noch Licht, nach Hause gehen wir nicht” co oznaczało „Do domu, do domu, do domu nie chcemy iść, bo u Malika pali się jeszcze światło, to do domu nie chcemy iść”. Okazało się, że Malik był volksdeutschem." (Marian Wiktorowski, Wspomnienia o Pionkach w okresie okupacji i pierwszych latach powojennych, w: "Szkice z dziejów Pionek. T. 3. Dzieje najnowsze", Pionki 2004, s. 313[1]; zapis cytowanej piosenki skorygowany)
* Przyczyny osadzenia w Berezie Kartuskiej nie do końca jasne. W opracowaniach podaje się, że powodem były "socjalistyczne poglądy", jednak A. Gowarzewski twierdzi, że "trafił do więzienia (...) ponoć nie tylko za lewicowe poglądy (Proch działał przy wytwórni amunicji!)" (Mistrzostwa Polski. Ludzie, fakty 1918-1939, Katowice 2017, s. 122)