Wacław Zgliński
Wacław Michał Zgliński |
---|
|
Informacje prasowe
1928
Varsovia wzmocniona Zglińskim z Polonii
"[Reprezentacja poselstwa amerykańskiego rozegrała mecz] z Varsovią, wzmocnioną nowym, doskonałym nabytkiem z Polonji, Zglińskim (...)" (Stadjon nr 13 z 27.03.1928 s. 14)
1929
Zgliński przechodzi z Varsovii do Polonii
"Polonia, mistrz więcej aniżeli „moralny“ okręgu z tygodnia na tydzień konsolidowała swoją drużynę przez trening, no i uzupełnieniem garnituru swego Zglińskim z Varsovii. (...) Najczynniejszymi graczami mistrza byli w sezonie: Czyżykowski i Kapałka (młodszy). Zgliński, importowany z Varsovii, wniósł ducha walki i ciągu, stanowiącego obecnie cechę główną gry polonistów."
("Przegląd Sportowy" 1929-07-13 nr 40 s. 4 [1]))
1931: opis
"Zglińskiemu należy się specjalna uwaga. Jest to bezwzględnie najwybitniejszy gracz Polonji i bodaj czy nie najlepszy w Polsce. Mimo, iż gra na skrzydle, kieruje właściwie całym swym napadem. Jest on najlepiej ze wszystkich zbudowany i najpracowitszy, to też z Kapałką I stanowi dusze drużyny.
Do niedawna Zgliński był bezkonkurencyjnym zdobywcą większości koszów, a i obecnie z jego podań zdobywa Polonja lwią część swych punktów. Doskonale opanowany nerwowo, jest on wreszcie niezawodnym
egzekutorem rzutów karnych."
(z: Przegląd Sportowy nr 9 z 31.01.1931 s. 5)
1935
służba wojskowa
"Mistrz Warszawy Polonja (...) występował bez swych najlepszych zawodników — Zglińskiego (wojsko) i Ałaszewskiego (...)." (Przegląd Sportowy nr 61 z 20.06.1935 s. 4)
Zgliński m.in. o swoich początkach sportowych
1936
mistrzostwa Warszawy w mikstach
odejście z Polonii
zawodnik KPW Orzeł Warszawa
"Wielkie zaciekawienie wzbudza drużyna KPW. Grupuje ona obecnie w swych szeregach dawnych graczy Polonii, Czyżykowskiego, Sowińskiego, Kapałkę, Gregołajtysa i Zglińskiego, a więc ten komplet "magików" koszykówki, który przez kilka lat był wicemistrzem Polski. Drużynę dopełniają Menel, Śmigaj i Adach. KPW trenuje zapamiętale od dwóch miesięcy i zaprezentuje się po raz pierwszy (...)" (Dobry Wieczór! Kurier Czerwony, nr 321 z 18.11.1936 s. 4[2])
Linki
- sylwetka na polska piłka [3]