Czesław Matusik
Czesław Matusik |
---|
|
- ostatni debiutant w ligowym meczu w drużynie Polonii przed wybuchem II wojny światowej (w ostatnim przedwojennym meczu 1939-08-20 Polonia Warszawa - Pogoń Lwów 2:1)
- więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, dokąd trafił w wyniku aresztowania w drodze na okupacyjny mecz Polonii
- w wielu powojennych publikacjach błędna informacja o jego śmierci w Oświęcimiu (powtarzana także i obecnie w internecie)
Zatrzymanie w 1943 r. i pobyt w obozie koncentracyjnym
"Polonia miała mecz w Milanówku i to w dzień powszedni. Na dworcu Głównym w Warszawie zatrzymano zawodników. Po wylegitymowaniu udało się większości wykręcić lub zwiać, jeden tylko Matusik, mimo dokumentów, niedających wydawałoby się powodów do zastrzeżeń (Magistrat) wpadł. Zginął w obozie w Oświęcimiu..." (Grzegorz Aleksandrowicz, Fischer, Leist i ich zbrodnicza spółka, "Przegląd Sportowy" 1946-12-23, nr 76, s. 4)
"Personalne straty poniosła warszawska Polonia, której zawodnicy trafili w obławę na Dworcu Głównym, jadąc na mecz do Milanówka. Zatrzymano prawie połowę drużyny. Nazajutrz większość zwolniono, ale Dzierzbickiego i Matusika wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd Dzierzbicki już nie wyszedł (...)" (Juliusz Kulesza, Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie, Warszawa 2014, s. 58)
"(...) Sprawa [zatrzymania na Dworcu Głównym] była głośna w środowisku i może dlatego przez całe dziesięciolecia przez wielu Matusik opisywany był jako ofiara terroru zamęczona w KL (...). Wszyscy poloniści widzieli jednak, że przeżył obóz, wyjechał do USA i zmarł w Chicago (wielu było na nabożeństwie żałobnym w warszawskim kościele." (A. Gowarzewski (red.), Polonia. Warszawianka. Gwardia, Katowice 2003, s. 253)
Linki
- sylwetka na Wikipedii [1]
Zdjęcie podziemnej drużyny Polonii Warszawa z 1942 r. z Cz. Matusikiem w składzie - Juliusz Kulesza, Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie, Warszawa 2014, s. 119