Dariusz Wdowczyk

Z WIKI
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Wdowczyk

 • piłkarz/trener
 • pozycja na boisku: obrońca
 • data urodzenia: 1962-09-25, Warszawa
 • okres gry w Polonii: 1998
 • wcześniejsze kluby (jako piłkarz): Gwardia Warszawa, Legia Warszawa, Celtic, Reading
 • późniejsze kluby (jako piłkarz): - (zakończenie kariery)
 • trener Polonii: 1998-1999 (wspólnie z J. Engelem), 2000, 2007-2008


Sukcesy trenerskie (jako trener Polonii)

 • Mistrzostwo Polski w sezonie 1999/2000
 • Puchar Ligi Polskiej 2000
 • Superpuchar Polski 2000

D. Wdowczyk jako piłkarz Polonii

 • sezon 1998/1999 - 5 meczów, 0 bramek

"Jak donosi angielska prasa, 35-letni Dariusz Wdowczyk opuszcza Reading, który spadł z I ligi, i wraca do Polski.
Jego nową drużyną będzie Polonia Warszawa, w której ma zostać grającym trenerem. W Polsce grał przed laty w warszawskiej Gwardii i Legii."
(Wdowczyk do Polonii, "Gazeta Wyborcza" z 1998-05-23)

"Po wyspiarskich wojażach wrócił do Polski i zagrał jeszcze w Polonii, czyli trzecim klubie na szczeblu Ekstraklasy.
– Najpierw rozmawiałem z Legią, ale nie była zainteresowana, dlatego dosyć przypadkowo trafiłem na Konwiktorską. Długo to nie trwało, bo mięśnie już nie nadążały za chęciami. Miałem tyle lat, że nie mogłem być szybszy, zwinniejszy, skoczniejszy i bardziej wygimnastykowany – przyznaje Wdowczyk, który w swoim życiu kończył etap piłkarza, a zaczynał działać jako trener."
(Antoni Bugajski, Był sobie piłkarz: Masakra w dniu Świętego Patryka, "Przegląd Sportowy" (dodatek "Historia") z 2002-09-22 nr 211 s. 23)

trener Polonii 1998/2000

Pracę szkoleniowca zaczynał jeszcze jako zawodnik Polonii Warszawa. Na początku sezonu 1998/1999 był grającym asystentem Zdzisława Podedwornego. Po zakończeniu kariery piłkarskiej i dymisji Podedwornego wspólnie z dyrektorem sportowym Polonii Jerzym Engelem zostali szkoleniowcami „Czarnych Koszul”. Po zatrudnieniu Engela na stanowisku selekcjonera kadry narodowej w przerwie zimowej sezonu 1999/2000 Wdowczyk został samodzielnym pierwszym trenerem Polonii, którą w tym samym sezonie doprowadził do tytułu mistrza Polski oraz zwycięstwa w Pucharze Ligi, a następnie zwycięstwa w Superpucharze.
Po niezbyt udanej dla Polonii rundzie jesiennej sezonu 2000/2001 Wdowczyk pożegnał się z pracą w Warszawie. (opis: Wikipedia)

objęcie funkcji trenera

"Zdzisław Podedworny zrezygnował z funkcji trenera wicemistrza Polski Polonii Warszawa. Zastąpi go Dariusz Wdowczyk. Ponieważ nie ma on licencji, Jerzy Engel został menedżerem zespołu."
(Teraz Wdowczyk, "Gazeta Wyborcza" z 1998-09-30)

współpraca z Jerzym Engelem

" Darek Wdowczyk prowadził Polonię Warszawa, a ja tworzyłem podwaliny pod ten sukces. Stworzyłem Darka jako trenera. Razem z właścicielem klubu Januszem Romanowskim jeΠdziłem do Anglii i namawialiśmy go, żeby wrócił do Polski i związał się z Polonią, że na początku będzie jeszcze grał, ale już jako członek sztabu szkoleniowego i powoli wchodził w trenerskie buty, a docelowo zostanie pierwszym szkoleniowcem. Darek zaakceptował nasz plan, który został zrealizowany aż do mistrzostwa Polski."
(Jerzy Engel: nie wybieram się na emeryturę, rozm. A. Bugajski, "Przegląd Sportowy - Historia" z 2022-10-06 nr 221, s. 14)

odejście z Polonii

"Trener piłkarskiego mistrza Polski Polonii Warszawa ogłosił, że 31 grudnia kończy pracę w tym klubie. Nie powiedział nic o przyczynach dymisji. Można przypuszczać, że chodzi o złą sytuację finansową klubu, który zalegał z wypłatami dla zawodników i trenerów. Podobno ma już propozycję z Legii Warszawa.(...)"
(OK, Wdowczyk odchodzi, "Gazeta Wyborcza" z 2000-11-13)

trener Polonii 2007/2008

29.10.2007 Dariusz Wdowczyk podpisał kontrakt z drugoligową wówczas Polonią. Funkcję tę sprawował niecałe pół roku z powodu zatrzymania 28.03.2008 pod zarzutami korupcji (z okresu prowadzenia przez niego Korony Kielce). Formalnie kontrakt z Polonią rozwiązany został 15.04.2008.

objęcie funkcji trenera

"Dariusz Wdowczyk zastąpił Waldemara Fornalika na stanowisku trenera Polonii. (...) Ma wywalczyć awans do I ligi. Jeśli awansu nie będzie, spółka J.W. Construction przestanie ponosić finansową odpowiedzialność za Polonię - oświadczył prezes firmy Jerzy Zdrzałka pełniący również funkcję przewodniczącego rady nadzorczej KSP Polonia. - Polonia ma być wielką drużyną. Ma konkurować w Warszawie z Legią. Chcemy ten cel osiągnąć w krótkim czasie, a nie czekać na to pięć lat - dodał.(...)"
(O. Kwiatkowski, Wdowczyk w Polonii, "Gazeta Stołeczna" 2007-10-29)

zarzuty korupcyjne i zwolnienie

"Na najważniejszy mecz sezonu z Lechią Gdańsk Polonia jedzie bez swojego trenera - zatrzymanego wczoraj przez CBA Dariusza Wdowczyka. Na razie zastąpił go dotychczasowy asystent Tomasz Strejlau. (...)
- Polonia czeka na rozwój sytuacji. Jesteśmy w stałym kontakcie z wydziałem XI prokuratury we Wrocławiu. Wiemy, że trener Dariusz Wdowczyk zostanie przesłuchany w sobotę. Zobaczymy, co przyniesie ten dzień. Nie chcemy nikogo skrzywdzić, zanim zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty - mówi rzecznik prasowy "Czarnych Koszul" Adam Drygalski.
Jeśli dotychczasowy szkoleniowiec Polonii zostanie obciążony - a wiele na to wskazuje - zmiana na stanowisku jest nieunikniona. - Wtedy w trybie nadzwyczajnym zostanie zwołany zarząd i podejmiemy taką decyzję."
(O. Kwiatkowski, Polonia bez Wdowczyka, "Gazeta Stołeczna" 2008-03-29)

"Zarząd drugoligowej Polonii Warszawa rozwiązał umowę o pracę z Dariuszem Wdowczykiem. Do tej pory obciążony zarzutami prokuratorskimi trener był zawieszony przez klub.
Oficjalnie pierwszym szkoleniowcem jest nadal Tomasz Strejlau, ale klub szuka nowego. Zwolnienie Wdowczyka ma związek z piątkową decyzją prokuratury, która na czas śledztwa nałożyła na niego - jako środek zapobiegawczy - zakaz wykonywania pracy trenera. "Zarząd klubu uznał, że zasadnym krokiem będzie rozwiązanie z nim umowy o pracę" - głosi fragment oficjalnego komunikatu.
(...) obciążony zarzutami Wdowczyk poprowadził Polonię w jednym meczu ligowym - z Lechią Gdańsk. (...) Po spotkaniu z Lechią pod naporem medialnej krytyki zarząd Polonii postanowił zawiesić obciążonego trenera. Ale tajemnicą poliszynela jest, że pomagał prowadzić zespół zza kulis, a wykonawcami poleceń byli jego dotychczasowi asystenci: Tomasz Strejlau, Jarosław Bako, Jan Karaś oraz Mariusz Pawlak i na końcu piłkarze. (...)"
(O. Kwiatkowski, Wdowczyka już nie ma w Polonii, "Gazeta Stołeczna" z 2008-04-16)

linki

 • profil na Wikipedii [1]